Kiten si sudul Bulgariei

Instructor
Images: 34
Has thanked: 8 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Wed May 02, 2018 9:23 am
map.JPG

Marea Neagra este frumoasa. Este plina de viata, de vegetatie. Din pacate, rar putem observa pe deplin aceasta frumusete. De cele mai multe ori vizibilitatea este foarte mica, uneori ajungand la nici 20cm. O tulbura cei 7.130 metri cubi pe secunda de apa varsata de Dunare. Si totusi, exista locuri la Marea Neagra limpezi tot cursul anului. Acestea sunt situate in Bulgaria, pe coasta, la sud de Sozopol. Coasta fiind accidentata, exista putine locuri de intrare. Unul din aceste locuri, se gaseste in statiunea bulgareasca Kiten chiar in fata unui centru de diving. Cei de la centru nu au nimic impotriva altor diveri care vin sa se scufunde pe teritoriul lor. Practic, nu va baga in seama daca nu va bagati in seama. Kiten este un loc de scufundare din categoria celor accesibile pe durata unui weekend. Traseul Bucuresti-Ruse-Sumen-Burgas-Kiten are o lungime de 425km.
Statiunea este foarte placuta, totul este mult mai ieftin decat pe litoralul romanesc, iar gazdele au o atitudine binevoitoare. Nu este vorba numai de scufundari exclusiv in Kiten, toata coasta de la Sozopol la granita cu Turcia, merita sa fie explorata. Limpezimea apei si peisajele subacvatice merita efortul.

1-24.jpg
-
5-1.jpg
-
8d18.jpg
-
3285_1.jpg

50966676.jpg
-
big-kiten.jpg
-
f9a.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proud member of the Earth.
Sharpie
Has thanked: 5 times
Have thanks: 42 times

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Wed May 02, 2018 9:39 pm
Vezi şi ce oferă cluburile de scuba din Sozopol. Când am trecut peste zona interzisă navigaţiei, din largul Sozopolului, îmi sărea adâncimea incredibil între 30 si 12 metri, deci sunt canioane sau alte chestii cu amplitudine mare.
Instructor
Images: 34
Has thanked: 8 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Wed May 02, 2018 9:41 pm
Sau ti s-a stricat sonarul :D Lasand gluma la o parte, tot asta vroiam sa afirm si eu! Anume ca interesanta este toata coasta
Proud member of the Earth.

Return to Bulgaria