Subtopic despre computere

Dinghy
Has thanked: 11 times
Have thanks: 12 times

PostPosted: Sun Jul 01, 2012 1:30 pm
Pe bune, si acest subtopic ar fi de folos.
Nu exista, asa ca postez aici: am probleme cu un Gekko, cred ca este vb despre senzorul de adancime iar intrebarea este: unde pot sa-i fac un diagnostic in RO? Sorin&Ghrt au fost sceptici relativ la acesta posibilitate; mai exista si alte opinii? Ms!
Instructor
Images: 34
Has thanked: 9 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Sun Jul 01, 2012 1:41 pm
Eu intrevad doua aspecte. 1. De reparat, ori este imposibil, ori nu se poate face in Romania. Xsport era reprezentant pentru Suunto in Romania, din cate stiu eu. Poti lua legatura cu cei de la Suunto (http://www.suunto.com/global/en/support/contact-us) si sa vezi ce iti recomanda. 2. Este foarte posibil ca reparatia sa coste mai mult decat ai dat tu pe computer.
Proud member of the Earth.

Dinghy
Has thanked: 40 times
Have thanks: 24 times

Certificare:
Snorkel
PostPosted: Sun Jul 01, 2012 4:37 pm
Nu stiu cat ai dat pe Gekko dar pot sa-ti spun cat m-a costat pe mine reparatia la un Mares Nemo Excel trimis la mama lui in Italia, tot prin Xsport: undeva pe la 600 si ceva de lei (~ 150 euro). Operatiuni: schimbat complet electronica pentru ca intrase apa, recalibrat senzorul, schimbat baterie, garnituri si suruburile capacului plus transportul. Presupun ca preturile sunt aproximativ similare, cu un + sau - de vreo 20 - 30 euro. Eu i l-am dat lui Ramiro, el l-a trimis la Mares, aia i-au comunicat dupa vreo luna pretul operatiunilor lui Ramiro, Ramiro m-a-ntrebat pe mine si i-am raspuns cu mail ca totul sa ramana scris. Dupa ce a avut raspunsul meu in scris, Ramiro le-a dat OK-ul la reparat si dupa aia am mai asteptat inca vreo luna pana sa se-ntoarca computerul... cam asa merge treaba.
moderator
Have thanks: 35 times

Certificare:
Dive Master - speciality wreck, adv .nitrox
PostPosted: Sun Jul 01, 2012 7:10 pm
Sunto are reprezentanta in Sofia asa ca poti incerca , la fel si Uwatec-ul
Itzi indica adincime eronata ? daca DA atunci e un simtom clar de computer necuratat si care nu a fost bagat in apa dulce dupa dive
trebuie curatat senzorul , incearca mai intai sa-l lasi in apa calda citeva ore bune ca asa se inmoaie sarea , daca a facut depuneri mari trebuie desfacut si curatat

Dinghy

PostPosted: Mon Jul 02, 2012 12:59 pm
Nu,Rey, nu indica eronat ci pur si simplu nu indica nimic in afara temperaturii...dar o sa fac ce ai zis tu, prea a aparut brusc simptomatologia...

Dinghy

PostPosted: Thu Jul 05, 2012 9:53 am
MadWolf wrote:Nu stiu cat ai dat pe Gekko dar pot sa-ti spun cat m-a costat pe mine reparatia la un Mares Nemo Excel trimis la mama lui in Italia, tot prin Xsport: undeva pe la 600 si ceva de lei (~ 150 euro).

Uauuu...atunci chiar nu merita.Exista pe ebay.de Mares Puck nou, cu garantie, undeva la 120euro.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Thu Jul 05, 2012 10:43 am
@dbonddental. Deobicei, sfaturile se dau la cerere dar fac o exceptie. Nu-ti lua computer Mares. Mares fac multe echipamente de SCUBA mai mult decat ok, insa nu stie sa faca computere. Toate computerele Mares care m-ai trecut prin mana sunt proaste. Mares M1, (acela copiat de la Dacor odata cu achizitia companiei) este cel mai prost computer pe care l-am vazut vreodata. Computerul similar Dacor era ok, copia ulterioara Mares, aproape identica dealtfel, era un dezastru. Nu vreau sa jignesc sentimentele posesorilor de Mares-uri (Altele decat M1 :D , posesorii stiu de ce), insa, la nevoie pot sa-mi argumentez afirmatia. Parerea mea este ca, la nivelul de computere de diving recreationale exista categoria Suunto si exista categoria "Alte computere". Nu cunosc computerul Mares Puck. Insa chiar la prima vedere, fara sa stiu multe despre el, are doua features pentru care nu ar fi o alegere pentru mine.
1. Nu stie nitrox > 50%. In momentul de fata nu folosesc acest feature de la Vyper-ul meu, insa in viitor am sa o folosesc, evident, nu as vrea sa cumpar alt computer pentru asta.
2. Are un singur buton. Toate functiile/setarile se afisaza prin apasari succesive. Iti dai seama ca, la un momentdat utilizarea este foarte complicata si dificila.

Daca as fi in locul tau, as trimite Gekko-ul la reparat - evident ar fi in garantie dupa reparatie. Sau as asculta sfatul pe care ti l-a dat Ghrt.

Dinghy

Certificare:
Snorkel
PostPosted: Thu Jul 05, 2012 11:10 am
sorin wrote:Nu vreau sa jignesc sentimentele posesorilor de Mares-uri

Ma simt adanc jignit in amorul meu propriu si o sa am grija sa te parasc lui Rares care si el este mandru posesor de Mares Nemo Excel. :D

Acum intr-o nota mai serioasa: eu de-al meu sunt multumit, Rares a fost multumit de-al lui. Evident e loc si de mai bine (muuuult mai bine), dar mai bine = mai scump...

@dbonddental: Mares Nemo Excel != Mares Puck. Exact pentru ca are un singur buton l-am ignorat pe Puck cand am facut lista cu computerele pe care mi le permiteam si pe care le-as fi vrut.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Thu Jul 05, 2012 12:57 pm
MadWolf wrote:Ma simt adanc jignit in amorul meu propriu si o sa am grija sa te parasc lui Rares care si el este mandru posesor de Mares Nemo Excel. :D

IERTARE! IERTARE!
Acum intr-o nota mai serioasa: eu de-al meu sunt multumit, Rares a fost multumit de-al lui. Evident e loc si de mai bine (muuuult mai bine), dar mai bine = mai scump...

Acum intr-o nota mai serioasa, este foarte bine ca ai declinat multumirea lui Rares la timpul trecut. :) Ma indoiesc ca cineva poate fi multumit de un computer defunct. Are aceeasi chestie ca al tau - ia apa. Ma rog, tu i-ai schimbat bateria insa el nu. Desi este aberant sa ai un computer la care nu ii poti schimba singur bateria (Vezi modelele vechi de Uwatec - aia nascocisera o cacanarie si mai tare, daca flash-ul ramanea nealimentat - adica daca ti se termina bateria sau daca incercand sa o schimbi intrerupeai circuitul era pa computerul, se stergea flash-ul si nu mai putea fi restaurat, lucru facut intentionat, evident).
@dbonddental: Mares Nemo Excel != Mares Puck. Exact pentru ca are un singur buton l-am ignorat pe Puck cand am facut lista cu computerele pe care mi le permiteam si pe care le-as fi vrut.

Mda... pe xsport.ro Suunto Zoop este 768 de lei iar Mares Puck este 759...

Alta chestie aiurea la Mares, este ca fara exceptie, dupa un an, doi de purtat te lasa cureaua. Curea de schimb... guess where - numai la Mares. Amaratul ala al meu de Favor, computer care are mai mult de 10 ani vechime, poate mai mult de 15 nu are nici cea mai mica problema. Nici la curea, nici la senzor. Imi pare rau ca nu stie nitrox, altfel nu mi-ar fi trebuit in vaci alt computer. Excelul mai are niste chestii de behavior pe care nu pot sa le sufar.

Dinghy

Certificare:
Snorkel
PostPosted: Thu Jul 05, 2012 2:32 pm
A luat apa pentru ca m-a mancat in ..., altfel nu lua. Da, partea cu schimbatul bateriei e mai putin placuta, da' mi-am asumat-o. Din cate stiu eu, si lui Rares i-a schimbat bateria Dan Croitoru, nu service-ul. Mda, cureaua-i consumabila. Probabil ca o s-o schimb si eu data viitoare cand schimb bateria.

Ce nu-ti place la behaviour-ul Excel-ului? M-ai facut curios.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Thu Jul 05, 2012 3:18 pm
Mai tii minte ca la scufundarea de la Rausor, eu pe Favor aveam o scufundare, iar tu pe Mares aveai vreo 3. Asta nu-mi place. Adica intervalul de suprafata pana considera o scufundare incheiata si trece in a doua este extrem de mic. Asta nu este o chestie setabila.

Dinghy

PostPosted: Thu Jul 05, 2012 8:01 pm
Ups! Cat fight! ok, raman pe Suunto, doar sa stiu ce dreak are...
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Thu Jul 05, 2012 8:21 pm
dbonddental wrote:Ups! Cat fight! ok,e...

Neah, nici pomeneala, din cauza caldurii...

Dinghy

Certificare:
Snorkel
PostPosted: Thu Jul 05, 2012 11:12 pm
sorin wrote:
dbonddental wrote:Ups! Cat fight! ok,e...

Neah, nici pomeneala, din cauza caldurii...

Corect, daca era mai racoare ne-ncaieram mai cu spor. Da' asa, mi-e o leneeee... ;)

P.S. Intr-adevar, ala nu-i setabil. Dar nu ma deranjeaza intervalul ala asa mic, m-am invatat sa adun timpii la sfarsitul scufundarii si sa trec in logbook o singura scufundare.

Return to Opinii, indrumari si manuale, ponturi