Rutarea furtunelor la monobutelie, wing, drysuit

Skiff
Has thanked: 77 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
AOWD
PostPosted: Tue May 29, 2012 5:22 pm
http://www.frogkickdiving.com/Single_Reg_Configuration.php

în poze se vede o monobutelie cu backplate şi wing, treapta întâi Apeks DS4 şi furtune colorate astfel:

1. furtun galben, spre dreapta, 1.5m long hose, primary regulator, cu boltsnap lângă treapta a doua.
  2. furtun roşu, spre dreapta, furtun scurt 20-22 inch (56 cm), prins cu bungee-cord după gât.
  3. furtun albastru, spre stânga peste umăr, se duce la inflator.
  4. furtun verde, spre stânga jos sub braţ, se duce la drysuit.
  5. furtun negru HP spre stânga, se duce la şold unde manometrul de presiune e prins cu boltsnap de un D-ring.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Tue May 29, 2012 5:50 pm
în cazul în care butelia are două ieşiri, numim valva din dreapta (văd spatele scafandrului) "right post", acolo treapta întâi are doar furtunul galben şi cel albastru corespunzător pozelor de mai sus. Valva din stânga, "left post", va avea furtunele rămase, cele 3, exact ca în poze, cel roşu spre dreapta.

Atunci obişnuiesc să respir din secondary (furtun roşu) iar detentorul primary (furtun galben) este prins cu boltsnap la D-ring-ul drept de la piept (seamănă a octopus). În jurul furtunului galben, aproape de detentor am plasat un oring de cauciuc, oval turtit mulat după furtun. Boltsnap e prins de oring cu ajutorul unui cable-binder de plastic. Un buddy disperat, în situaţia out-of-air, smulge pur şi simplu detentorul de la piept, rupând oring-ul. Trebuie să ştie asta, am discutat la pre-dive-check cum va proceda.
Dinghy
Images: 3
Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times

Personal album
PostPosted: Sat Jun 02, 2012 8:40 pm
Atunci obişnuiesc să respir din secondary (furtun roşu) iar detentorul primary (furtun galben) este prins cu boltsnap la D-ring-ul drept de la piept (seamănă a octopus).

Daca este sa folosesti configuratia asta, corect este sa respiri din furtunul galben. Doar dupa donarea catre coechipier treci la respiratul din cel rosu. De ce vrei sa faci altfel?

În jurul furtunului galben, aproape de detentor am plasat un oring de cauciuc, oval turtit mulat după furtun. Boltsnap e prins de oring cu ajutorul unui cable-binder de plastic. Un buddy disperat, în situaţia out-of-air, smulge pur şi simplu detentorul de la piept, rupând oring-ul. Trebuie să ştie asta, am discutat la pre-dive-check cum va proceda.

In scuba nu se smulge nimic de nicaieri!!!! Furtunul galben se doneaza si se trece pe furtunul rosu. Revin cu intrebarea de mai sus, de ce vrei sa modifici ceva ce a fost conceput sa functioneze (si functioneaza foarte bine) intr-un anumit fel? Boltsnap-ul nu are nici o legatura cu scenariul descris de tine. Scopul lui este cu totul altul.
NWDC - proud member
http://www.gowild.ro
moderator
Has thanked: 40 times
Have thanks: 35 times

Certificare:
Dive Master - speciality wreck, adv .nitrox
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 7:24 am
Eu as merge pe configuratia clasica , respir pe galben si tin rosu la git , din cauza ca; un scafandru in panica , primul lucru pe care il va lua va fii regulatorul din gura, fiindca in momentul ala el doar asta vede ca pe acolo respiri, asa ca il lasi sa il ia si tu respiri pe cel rosu ,
Instructor
Images: 34
Has thanked: 10 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 9:24 am
Ca veni vorba de rutarea furtunelor, am ajuns la concluzia ca norma DIR potrivit careia furtunul de la treapta II secundara trebuie sa aibe peste 6 feets este o mare tampenie cu foarte, foarte rare exceptii. Contraziceti-ma daca puteti.
Proud member of the Earth.
moderator

Certificare:
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 9:51 am
la scufundareile recreationale nu-i neaparat necesar ,dar penetrare epave si pesteri este obligatoriu
un scafandru ramas fara aer , ce faci cu el daca ai furtun scurt si trebuie sa treci printr-un spatiu f. mic unde nu incapeti amindoi lateral -
in cazul furtunului DIR ii dai drumul printre picioare in partea din spatele tau si inoata lejer
Octopus scurt inseamna sa stai lipit unul de altul fiindca daca il pui invers in gura cu evacuarea bulelor in sus o sa cam bea apa , din punctul meu de vedere treapta II secundara ar trebuii sa aiba minim 1,5 m pt un inot lejer, cei mai conservatori o sa zica ca in momentul cind faci sheruire practic scufundarea trebuie sa se incheie si incepi urcarea spre suprafata pt siguranta ta si a colegului, deci furtunul scurt e suficient
Pt exemplificare o sa-ti arat maine la Tyulenovo ce inseamna furtun lung - avantaj -dezavantaj
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 11:06 am
Corect! Insa in alte scufundari decat cave si wreck mai mult te incomodeaza decat te ajuta.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 11:14 am
sorin wrote:Ca veni vorba de rutarea furtunelor, am ajuns la concluzia ca norma DIR potrivit careia furtunul de la treapta II secundara trebuie sa aibe peste 6 foots este o mare tampenie cu foarte, foarte rare exceptii. Contraziceti-ma daca puteti.

Norma DIR referitoare la furtun lung poate fi o mare tampenie doar pentru tine, care eşti un "stroke" din punct de vedere DIR.
Remember rule #1: don't dive with strokes!

DIR este abordare holistică, adică nu doar echipament standard ci şi conlucrare standard în echipă, awareness deosebit (pe care nu am avut ocazia să-l observ la tine, încă), dar şi proceduri standard care se efectuează numai cu "long hose". Acel furtun lung poate fi ori 2.10m ori 1.5m dacă nu avem "overhead environment". Prin urmare a dota un scafandru recreaţional cu un furtun lung fără a-l învăţa cum se foloseşte (cum şi la ce) va duce probabil la frustrare şi probleme inutile.

Pot să te contrazic. Folosesc argumentele din manualul GUE pentru nivelul REC1. Sunt mai multe argumente, iar acum acum n-am timp că tre să mă duc să iau pizza. I'll be back!

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 12:27 pm
sors wrote:Ca veni vorba de rutarea furtunelor, am ajuns la concluzia ca norma DIR potrivit careia furtunul de la treapta II secundara trebuie sa aibe peste 6 foots este o mare tampenie ...

Prima greşeală: nu treapta a doua secundară ci "primary long hose". Detentorul secondary este cu furtun scurt şi treapta a doua este prinsă cu bungee-cord după gât, doar pentru uzul propriu. Se donează primary, cel din care ai respirat până atunci.

La sistemul recreaţional stil PADI/NAUI cu un singur regulator (treapta întâi) şi octopus pe furtun galben are rost să montezi octopusul "invers" pe furtun, adică furtunul galben să vină din stânga spre treapta a doua, astfel încât buddy să-l poată ţine în poziţia potrivită. Detentoarele Apeks sunt astfel construite încât să le poţi monta oricum pe furtun, şi din stânga şi din dreapta la alegere.

La sistemul DIR ambele detentoare au furtun care vine din dreapta, la furtunul lung de un metru şi jumătate nu ai problema că treapta a doua stă pe furtun care vine din dreapta, furtunul e suficient de lung pentru răsucire. Avantajul este că poţi folosi ambele detentoare (în folos propriu), de exemplu la ice-diving sau în ape foarte reci cu free-flow pe primary.

Adică sistemul DIR are unul şi acelaşi aranjament al echipamentului indiferent de tipul scufundării, pe când sistemul PADI/NAUI cu octopus, aşa cum ar fi optim pentru ape calde, cu octopus montat invers doar pentru buddy, nu este neapărat optim şi în alte situaţii.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 12:38 pm
Esenţial în cazul folosirii furtunului lung este modul cum rutezi furtunul încât bucla să fie pe corp, sub chingă la nivelul şoldului drept, unde ar fi canistra pentru lanternă. În continuare furtunul vine oblic peste piept şi înfăşurat în jurul gâtului, cu furtunul venind din dreapta. Donarea în sistem DIR nu se face unui buddy disperat, pentru că dacă a ajuns să fie disperat înseamnă că s-au încălcat mai multe proceduri şi principii în prealabil, nu a avut loc o scufundare în sistem DIR ci altfel. Atât donarea cât şi repunerea la loc se fac cu mişcări "standard" repetate suficient de mult încât să fie un automatism. În nici un caz nu va exista o buclă mare distanţată de scafandru, furtunul va fi prins de corp, pe sub chingă într-un fel care nici nu incomodează, nici nu prezintă pericol de agăţare.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Fri Jun 08, 2012 1:02 pm
Diferenţa între sistemul DIR cu furtun lung şi sistemul recreaţional PADI/NAUI se trage de la ideea de redundanţă, implementată mai consecvent în sistemul DIR, nu doar ca redundanţă în scufundare cu un buddy ci şi ca redundanţă de echipament propriu, în folos propriu, în caz de defect sau problemă. În sensul acestei redundanţe un scafandru recreaţional tip "stroke" se poate gândi să folosească monobutelie cu două ieşiri, două trepte întâi distincte. În cazul acesta avem circuit primary şi circuit secondary, nu avem octopus. Furtunul lung la circuitul primar are mai mult sens decât furtun lung pe octopus strict referitor la pericolul îngheţării treptei întâi. În Caraibe sau în Marea Roşie, în zona 0-40m nu se pune problema.
Dinghy

Personal album
PostPosted: Sun Jun 10, 2012 3:45 pm
CristiC wrote:Atunci obişnuiesc să respir din secondary (furtun roşu) iar detentorul primary (furtun galben) este prins cu boltsnap la D-ring-ul drept de la piept (seamănă a octopus). În jurul furtunului galben, aproape de detentor am plasat un oring de cauciuc, oval turtit mulat după furtun. Boltsnap e prins de oring cu ajutorul unui cable-binder de plastic. Un buddy disperat, în situaţia out-of-air, smulge pur şi simplu detentorul de la piept, rupând oring-ul. Trebuie să ştie asta, am discutat la pre-dive-check cum va proceda.

= STROKE

CristiC wrote:La sistemul recreaţional stil PADI/NAUI cu un singur regulator (treapta întâi) şi octopus pe furtun galben are rost să montezi octopusul "invers" pe furtun, adică furtunul galben să vină din stânga spre treapta a doua, astfel încât buddy să-l poată ţine în poziţia potrivită.

Instructorul tau te-a invatat ca aerul vine din alta parte decat din dreapta (octo+tr.2 prim.)? Daca da, in ce agentie s-a facut certificarea?
Conform normelor NAUI ceea ce spui tu nu exista. Incearca sa te limitezi la normele pe care le cunosti. Asta ca sa nu-si faca oamenii impresii gresite despre NAUI.

sorin wrote:Ca veni vorba de rutarea furtunelor, am ajuns la concluzia ca norma DIR potrivit careia furtunul de la treapta II secundara trebuie sa aibe peste 6 foots este o mare tampenie cu foarte, foarte rare exceptii. Contraziceti-ma daca puteti.

Cred ca poti sa faci o afirmatie de genul asta abia dupa ce ai parcurs macar nivelul unu de certificare in sistemul pe care-l critici. In rest.. mie-mi suna a instigare.... :P
NWDC - proud member
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon Jun 11, 2012 9:00 am
CristiC wrote:Norma DIR referitoare la furtun lung poate fi o mare tampenie doar pentru tine, care eşti un "stroke" din punct de vedere DIR.
Remember rule #1: don't dive with strokes!

Habar nu am ce inseamna asta. Si nici nu ma intereseaza. Nu se scufunda cu mine? Nici o problema. Fie care este liber sa faca ceea ce crede de cuvinta. Probabil inseamna ca, daca toti din grupul meu or sa devina GUE, v-a trebui sa-mi caut alt grup. Si care este problema? Inca odata. Nu ma refer la cazurile speciale de scufundare in overhead environment, unde cel caruia ii partajezi aerul nu are cum sa stea in lateralul tau. Ma refer la orice scufundare unde esti nevoit sa incolacesti dupa tine 2m de furtun, asa aiurea in tramvai, pentru ca asa a scris o secta la carticica. Aia cu "daca este pus corect nu incomodeaza" sa ma bati ca nu o cred.
@Andrei... Nu provoc pe nimeni, incerc sa iau ce este mai bun de la fiecare si sa-mi construiesc/perfectionez stilul propriu. In acest context, sunt recunoscator teoreticienilor de la DIR pentru furtunul de 2m. Stiu ce trebuie sa aplic CAND ESTE NECESAR
In rest... Sa fie la ei acolo. Mie nu o sa-mi impuna nimeni sa tarasc furtunul de gradina dupa mine sau sa-mi placa Halcyon.
Sharpie
Has thanked: 5 times
Have thanks: 42 times

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Jun 11, 2012 12:21 pm
Furtunul de 2 metri nu se incolaceste la intamplare. Configuratia DIR este gandita astfel incat sa poata fi scos si pus la loc, iar in timpul cat sta acolo sa nu te incomodeze.
In configuratia NAUI, cel putin aia care mi s-a predat la cursul OWD, octopusul sta aiurea, facand o bucla in exteriorul corpului, cu atat mai mare cu cat este furtunul mai lung.

Eu din ce vad se face un melanj de configuratii NAUI cu DIR.
DIR merge pe cateva chestii foarte bune: furtun de octopus lung (fie 1.5m fie 2.1m mi se pare tot aia), care permite inotul usor al buddyului aflat pe octopusul tau (nu intotdeauna se poate iesi vertical spre suprafata, chiar si in mare deschisa). Aceasta lungime mare a furtunului implica invatarea pe de rost, institinctiva a unor proceduri de gestionare a lui (care mi se par ok, cu mentiunea ca nu le-am probat). Cea de a doua chestie, tii in gura si donezi octopusul. Daca nu donezi nimic, faci toata scufundarea pe octopus (!). Acest lucru asigura buddy-ul care primeste detentorul ca are un obiect din care poate 100% respira. De asemenea, avem instinctul de a lua imediat cealalta tr II de unde se afla de obicei, prinsa de gat.

NAUI in schimb este talmes-balmesul functional in 90% din cazuri: furtunul e galben deci se vede, faptul ca il tarasti prin mal e ghinionul buddy-ului, tu oricum respiri din ala scurt, care este si cel mai bun. Sa nu uitam ca procedurile provin din SUA, unde oamenii sunt individualisti. Cu privire la montarea tr II octopus, cred ca furtunul este oricum suficient de lung, chiar și la 1m, astfel incat sa il poti rasuci fara probleme.

Detentoarele Spiro Arctic pe care le folosim eu cu Sorin, desi bune tehnic, sunt gandite exact pentru NAUI, deoarece tr. II octopus nu are acelasi nivel de protectie la freeflow ca cealalta. Ori, asta este o prostie, deoarece daca donezi aer in mediu foarte rece si dificil, oricum tr I este predispusa la un freeflow din cauza debitului marit solicitat. Daca mai tii cont si de faptul ca tr II octopusul nu este protejata la fel de bine, iti dai seama ce este NAUI de fapt - un pariu ca totul va merge bine si ca de fapt nu ai mari pericole pe care sa le solutionezi.

Deci NAUI se bazeaza mult, cel putin la OWD/Advanced, pe faptul ca nu te bagi in situatii care cer cu adevarat pregatire de scafandru, ramanand la nivel de recreational. Cu alte cuvinte, Tyulenovo da, RO-RO și Medy nu. In clipa in care progresezi de la "norocul" NAUI la chestii serioase, si antrenamentul devine mai serios (ca sa ramai in viata!) si manipularea unui furtun de 210cm nu mai reprezinta o problema.

Inca o idee despre DIR, astia au si configuratie monobutelie+monoventil? Credeam ca nu au decat configuratie cu 2 tr I.
Dinghy

Personal album
PostPosted: Mon Jun 11, 2012 8:22 pm
ghrt wrote:Furtunul de 2 metri nu se incolaceste la intamplare. Configuratia DIR este gandita astfel incat sa poata fi scos si pus la loc, iar in timpul cat sta acolo sa nu te incomodeze.
In configuratia NAUI, cel putin aia care mi s-a predat la cursul OWD, octopusul sta aiurea, facand o bucla in exteriorul corpului, cu atat mai mare cu cat este furtunul mai lung.

Octo, asa cum este el cunoscut de la OW (ala galben) are o lungime de aprox. 100 cm (cu foarte mici variatii). Daca este montat/rutat corect atunci bucla de care spui este inexistenta. Furtunul vine pe sub bratul drept si nu iese in exterior. Scafandrul trebuie sa aiba octopusul pus in triunghiul pieptului, in asa fel incat sa nu atarne, sa nu faca bucle, sa nu se incurce in instrumente. Normal ca daca se folosesc furtune mai lungi de 1m se reconsidera configuratia predata in OW.

Deci, indiferent ce configuratie folosesti (NAUI, Padi, Gue/DIR, SSI, etc) daca nu se respecta rutarea/configuratia corecta (corecta pentru normele predate) atunci pot sa apara probleme. In acest caz nu standardele agentiei sunt problema ci mai exact aplicarea lor.

ghrt wrote:Eu din ce vad se face un melanj de configuratii NAUI cu DIR.
DIR merge pe cateva chestii foarte bune: furtun de octopus lung (fie 1.5m fie 2.1m mi se pare tot aia),

Ei bine, nu-i tot aia. Asta este genul de detaliu care face diferenta.

ghrt wrote:NAUI in schimb este talmes-balmesul functional in 90% din cazuri: furtunul e galben deci se vede, faptul ca il tarasti prin mal e ghinionul buddy-ului, tu oricum respiri din ala scurt, care este si cel mai bun.

Talmes balmes pentru cineva care nu a fost atent la curs si nu a citit manualul.
Octo. se monteaza in asa fel incat sa nu atarne, deci sa nu fie tarat prin mal, nisip, lovit de pietre, etc. Daca este montat corect si totusi ajungi sa-l folosesti pe post de draglina, atunci neplacerile cel mai probabil vin din flotabilitatea/trim-ul defectuos.

Treaba cu treapta aII-a primara mai buna decat treapta aII-a "secundara" (octopus) tine de alegerea facuta de cel care-si cumpara detentorul si nu are nici o treaba cu agentia de certificare. Aici este si o scapare a celor care oferteaza si o lipsa de responsabilitate a clientului.

Inca o data, nu standardele de certificare sunt problema. Problema o reprezinta scafandrul care le aplica gresit.

ghrt wrote:Detentoarele Spiro Arctic pe care le folosim eu cu Sorin, desi bune tehnic, sunt gandite exact pentru NAUI, deoarece tr. II octopus nu are acelasi nivel de protectie la freeflow ca cealalta. Ori, asta este o prostie, deoarece daca donezi aer in mediu foarte rece si dificil, oricum tr I este predispusa la un freeflow din cauza debitului marit solicitat.

Scrie NAUI pe ele, sau cum ai ajuns la concluzia asta? Ce te opreste sa folosesti detentoare cu treapta a II-a primara si octo. cu performante egale? Cred ca este destul de aiurea sa dai vina pe agentia de certificare, oricare este ea....

ghrt wrote:Daca mai tii cont si de faptul ca tr II octopusul nu este protejata la fel de bine, iti dai seama ce este NAUI de fapt - un pariu ca totul va merge bine si ca de fapt nu ai mari pericole pe care sa le solutionezi.

LMAO
Nici o agentie de certificare nu face pariuri cu cei pe care-i certifica, cu atat mai putin NAUI.
Nu uita ca certificarea pe care o primesti este o recunoastere a cunostintelor teoretice si practice in corelare cu nivelul de curs pe care l-ai urmat. Este problema elevului cat de mult respecta cele invatate dupa terminarea cursului si cat de departe vrea sa mearga in "solutionarea pericolelor".
NWDC - proud member
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Jun 11, 2012 11:15 pm
Andr3i wrote:Nu uita ca certificarea pe care o primesti este o recunoastere a cunostintelor teoretice si practice in corelare cu nivelul de curs pe care l-ai urmat. Este problema elevului cat de mult respecta cele invatate dupa terminarea cursului si cat de departe vrea sa mearga in "solutionarea pericolelor".

Da. My point este că nivelul la care te pregăteşte NAUI pentru OWD/Advanced este strict recreaţional (adâncimi mici, ape cu vizibilitate ok-ish etc). Echipamentul şi procedurile sunt pentru recreaţional - the easy way. Dacă vrei să intri în lucruri mai complicate trebuie să înveţi să rutezi furtune mai lungi de 100cm - de aici a pornit acest mare offtopic. Tot din cauza asta apar şi diferenţele dintre DIR şi NAUI.

În ceea ce priveşte diferenţa uzuală de calitate dintre cele două tr.II, nu vreau să se înţeleagă că ăsta ar fi standardul NAUI. Legătura este inversă. Pur şi simplu asta folosesc foarte mulţi certificaţi NAUI/PADI, ceea ce indică gradul lor de pregătire. Până la urmă o astfel de organizaţie este definită de performanţele elevilor cărora le-a eliberat certificatul de absolvire, ca orice instituţie de învăţământ.
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Jun 11, 2012 11:26 pm
Andr3i wrote:Inca o data, nu standardele de certificare sunt problema. Problema o reprezinta scafandrul care le aplica gresit.
[...]
Nu uita ca certificarea pe care o primesti este o recunoastere a cunostintelor teoretice si practice in corelare cu nivelul de curs pe care l-ai urmat. Este problema elevului cat de mult respecta cele invatate dupa terminarea cursului si cat de departe vrea sa mearga in "solutionarea pericolelor".

Eu sunt de acord cu cele de mai sus, dar văd lucrurile din alt unghi. Ideea mea pe scurt este următoarea: Nu NAUI a dictat ca octopusul să fie mai slab decât primary şi să fie târât cu nonşalanţă pe fundul apei. Elevii brevetaţi de NAUI/PADI fac chestiile astea (vezi YouTube). Şi, deoarece eu am impresia, poate greşită, că aceştia sunt majoritari printre certificaţii acestor agenţii recreaţionale, asta înseamnă că ei caracterizează nivelul de pregătire la care aceste instituţii de învăţământ îşi aduc elevii. Cu alte cuvinte, universităţile Spiru Haret ale scufundărilor recreaţionale.

Totul este ok cât timp aceşti scafandri (eu inclus) se angajează în scufundări recreaţionale. Dacă vor mai mult, trebuie să înveţe mai mult pentru a fi în siguranţă. Aşa se ajunge la furtune mai lungi de 1m şi procedurile pentru gestionarea acestora. De aici a pornit discuţia cu DIR şi NAUI etc.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Tue Jun 12, 2012 3:53 am
Ghrt, am inteles parerea ta. Nu mai zice insa, ca octopusul este mai slab, este irelevant. Octopusul este cum il alegi. Respectiv, eu am acum un octopus Apeks Sentinel care este mult peste alte primare.
moderator

Certificare:
PostPosted: Tue Jun 12, 2012 8:34 am
Nu NAUI a dictat ca octopusul să fie mai slab decât primary şi să fie târât cu nonşalanţă pe fundul apei.

la un scafandru brevetat si cu experienta nu ai sa vezi ca-si tarie echipametul , totul este strins si lipit pe corp
la un elev nu potzi sa-i faci asta si asa e disperat , si daca i le mai si legi de BCD , nu le gaseste , el nu este obisnuit si invatat cu echipamentul
Dinghy
Has thanked: 4 times
Have thanks: 14 times

PostPosted: Tue Jun 12, 2012 9:11 am
NAUI spune clar in manual ca octopusul sa fie prins cat mai aproape de corp, consola asemenea, astfel incat scafandru sa fie cat mai stream lined. Exista in modulul de leadership capitol separat in care se trateaza chestia asta. A compara GUE cu Open water scuba diver nu cred ca este corect. Pe de alta parte nu cred ca este foarte placut ca in cazul in care te scufunzi la 5 metri in Marea Neagra, ziua, sa ai agatat pe tine long hose, casca si lumini pe casca, eventual si un computer vrx de decompresie agatat pe undeva...fiindca nu este cazul.
Totodata constat cu amaraciune ca nici nu am inceput bine forumul si deja exista scandaluri, din punctul meu puerile...ca a zis tampenie si inseamna ca m-a facut tampit....sa fim seriosi, daca vroia cineva sa faca pe altcineva tampit ii zicea in fata. Nu consider benefica interventia sau comentariile negativiste la nivel combat asupra unei pareri...da, GUE poate este mai awerness decat PADI sau sa zicem NAUI, dar asta cred ca strict din cauza instructorului. Nu o sa vedeti in viata voastra un cursant de-al meu sa ramana fara aer sau sa ii atarne obiectele pe langa el...fiindca nu o fac nici eu. O sa infiintez o agentie separata, mioritic underwater explorer!
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Tue Jun 12, 2012 1:32 pm
rey wrote:la un scafandru brevetat si cu experienta nu ai sa vezi ca-si tarie echipametul , totul este strins si lipit pe corp
la un elev nu potzi sa-i faci asta si asa e disperat , si daca i le mai si legi de BCD , nu le gaseste , el nu este obisnuit si invatat cu echipamentul

Acuma vorbind la modul general (și îi cer scuze lui Cristi pentru offtopic), fiecare profesor are modul lui de predare, dar dacă îl înveți greșit pe om, după aia e mult mai greu să fie dezvățat. Când primești țidula ar trebui să fii ok la nivelul țidulei, dacă ești disperat sub apă de ce ți-a dat-o? (întrebarea e retorică!)
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Thu Feb 14, 2013 10:59 am
A trecut multa vreme de la aceasta discutie... Am recitit posturile. Imi cer scuze... si nu prea :) Iadul este pavat cu intentii bune. Vreau sa spun prin asta ca, cei care au trasat normele DIR, nu au avut in vedere ca multi o sa-i imite fara sa se mai gandeasca daca aceste norme le sunt utile. Am vazut de mai multe ori cat de anapoda sta si cat de tare incomodeaza un furtun de 6 feets pus aiurea. Cum il face pe respectivul sa arate ca un nucleu inconjurat de electroni. De ala aceste discutii, am facut nu unul ci doua cursuri TEC. Nu mi-a schimbat concluzia (desi, chiar imi cer scuze pentru cuvantul "tampenie", iar cu ocazia asta il contrazic pe CristiC - din nou - oricare om este pasibil de a face vreo tampenie, nu numai tampitii, insa imi pare rau daca s-a interpretat ca o jignire) reafirm - in scufundarile care nu sunt overhead env. sau wreck penetration furtunul de 6ft. este inutil si chiar daunator. Normele ANDI ne invata ca furtunul lung de 1.5m este cel mai recomandat. In caz de air sharing, scafandrii vor inainta unul langa celelalt, ambii vor tine cate o mana la mijlocul furtunului, mainile fiind una peste alta, mana donorului cea mai la suprafata. In felul acesta, donorul conduce dive-ul chiar si in lipsa de vizibilitate. Capatul dinspre regulator al furtunului va avea in mod obligatoriu o eticheta care va contine scris lizibil ce contine butelia la care este atasat. Cel care primeste aer, va putea observa simplu si usor ce anum respira si isi va putea seta computerul corect. In stare de repaos, treptele II ale regulatoarelor (secondary, stage sau deco) se fixeaza obligatoriu la gat. Explicatia este simpla. Sunt situatii cand trebuie sa schimbi MIX-ul, in timp ce cu mainile faci altceva. Daca necklace-ul este setat corect, va fi posibil sa iei regulatorul cu gura, dispensandu-te de maini.
Dinghy
Has thanked: 6 times
Have thanks: 34 times

Certificare:
PADI, IANTD, CMAS
PostPosted: Tue Mar 05, 2013 9:21 pm
Sa ma bag si eu ca musca in lapte cu ceva povesti, la un post vechi bine.

Am inceput sa ma balacesc cu furtun de 2m de citvia ani buni, dar la inceput, eveident ca mi s-a parut incomod, o porcarie, bla-bla-bla, dupa o vreme, am inceput sa ma obijnuiesc cu el si a inceput chiar si sa imi placa, dar ca sa nu ies in evident cind ajung undeva pe barca si bag o scufundare recreationala, ma duceam cu configuratie "PADI" peste tot pe unde faceam scufundari recreationale, asa ca astazi niste scufundari in Dubai (configuratie PADI), peste o saptamina, niste scufundari in mina in Finlanda (Configuratie TEC), peste inca doua saptamini, niste scufundari prin Mexic (configuratie PADI), iar o scufundare TEC....si a venit momentul cind rahatul a fost imprastiat de ventilator, nu ma tin minte exact ce a fost, dar tin minte ca am inceput sa caut dupa octopus prin dreapta, si nu dadeam de el (era pe git) dupa care l-am gasit pe git si am incercat sa-l dau pentru gas shearing si mi-au trebuit citeva secunde bune sa realizez ca am alta configuratie decit credeau muschii mei ca am si ca trebuie sa dau regulatorul din gura iar eu sa iau pe cel de pe git.

Din momentul acela am decis ca oricunde ma duc, si orice scufundari fac, am sa fiu cu setul standard asa zis tec pentru ca memoria musculara a fost total bulversata cind foloseam configuratii diferite. Asa ca acum arat ca un fraier pe barca cind ma duc sa ma scufund recreational, trebuie sa explic la cei de pe barca ca daca le trebuie gaz sa ia regulatorul din gura, mi-am pus furtun lung de 2m galben si am schimbat capacul de la regulator cu unul galben in asa fel incit sa sara in evidenta pentru cei de la rec, asa ca de ani buni nu am mai folosit versiune PADI indiferent de scufundare.

My 2 cents, nu amestecati borcanele ca se pot sparge. Am patit pe propria piele problema amestecarii configuratiilor, dar ca norocul totul s-a terminat cu bine.

Iar in ceea ce priveste rutarea, logica e simpla: tot ce e primary in dreapta, tot ce e secondary in stinga.
Adica:
in dreapta: primary first stage, primary second stage, primary buoyancy adica wing
in stinga: backup first stage, backup second stage, backup buoyancy adica costum uscat sau nimic in cazul in care costumul e umflat de la butelie de argon separata, plus manometru.
©2014 Ninjutzu (AP). All Rights Reserved.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 8:05 am
Are logica ce spui, anume, daca mergi intr-o configuratie, sa nu o mai schimbi. Setat corect, un furtun de 2m nu te incurca. Din pacate, multi doar imita, fara sa inteleaga foarte bine, cum si de ce. Cu privire la postari :) Hey, suntem pe un forum de discutii, iar toata lumea stie cine esti si ce dive-uri faci. Asa ca iti asteptam cu mare interes postarile :)

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Thu Mar 07, 2013 6:31 pm
Înainte să scrie ninjutzu am scris și eu un răspuns lui Sorin, destul de piperat, deoarece ne place să ne contrăm. A intervenit însă „cel de sus” printr-o mișcare neintenționată la taste care a șters munca mea de jumătate de oră și nu am mai postat nimic în februarie. Am luat-o ca pe un semn că nu trebuie să răscolesc rahatul înspre ventilator.

Țin însă să concluzionez că la subiecte de tipul „așa se face și nu altfel” depinde mult cui te adresezi și din ce postură.
1. Cui mă adresez eu?

Scriu pentru un cerc restrâns de pasionați de scufundări pe care îi cunosc personal în marea lor majoritate plus unor posibili noi forumiști, scafandri mai puțin experimentați, cărora le-ar prinde bine, zic eu, să afle din greșelile altora. Nu mă adresez publicului larg (ca pe scubaboard.ro) care include tot felul de idioți, semidocți, oameni rău-intenționați în spatele unor pseudonime, gata să sară la scandal pentru a produce rating, bâlci, distracție de mahala. De asemeni, nu mă adresez fanaticilor susținători ai agenției care i-a învățat să se scufunde, care nu cunosc în detaliu și alte sisteme/configurații/proceduri și care nici nu vor să gândească dincolo de marginea farfuriei lor. De aceea apreciez răspunsul de bun simț al lui ninjutzu care aduce argumentul „muscle memory”, util în situații în care timpul este critic și greșelile costă. Este genul de argument care arată că nu există doar o singură soluție și că acea soluție trebuie văzută în contextul portrivit (mă refer la contextul sistemului de pregătire DIR/GUE, IANTD, SSI, PADI, ANDI) - nu explici unor proaspăt certificați OWD de la PADI că așa și pe dincolo cu proceduri și configurații TEK.

Suntem la threadul despre rutarea furtunelor. Nu mă adresez celor cu duble și manifold, cu stage-uri, cu mixuri de gaz diferite. Aici e vorba despre monobutelie și costum etanș. Implicit tipul de scufundări este recreațional, cu anumite limite - cum ar fi 30m adâncime, no overhead environment. Cea mai complicată configurație ține cont de ape reci (de aceea - costumul etanș), cu două valve pe monobutelie, cu două bucăți treaptă întâi.

Vorbim despre furtune (cât de lungi, unde sunt capetele, pe ce traseu, ce tip de furtun, ce culoare) dar vorbim și despre situații cu donare de gaz (sharing) care implică 2 (doi) oameni, nu doar unul. Fiind doi, ei trebuie să se pună de acord, înainte de scufundare, care cine cum când în ce fel procedează. Acest aspect este de obicei ignorat, ori din necunoaștere, ori din lene, ori din prostie, ori pentru că partenerii se bizuie tacit pe același tip de configurație și antrenament. Despre procedură: nu există rețeta unică, singura infailibilă, cea mai bună. În mod sigur însă trebuie să existe din start înțelegere între cei doi cu privire la procedură. Esențială este înțelegerea dintre ei, cunoașterea reciprocă a echipamentului, nu culoarea galbenă de la furtun sau lungimea sa prea mare.

2. Din ce postură mă adresez audienței?
Eu nu sunt instructor, nici „course director” (cel care răspunde de conținutul manualului), nici adeptul unei singure filozofii, nici măcar nu am vasta experiență practică a altora. Sunt însă unul capabil de gândire proprie, predispus la analiză, cunoscător în detaliu al mai multor sisteme de educare în domeniul SCUBA, pot să compar și să-mi dau seama de ce e bine și mai ales când se aplică o soluție sau alta. Există oameni care știu puțin și sunt absolut convinși de ceea ce știu, zeloși și ușor inflamabili, care iau ca atac la propria persoană orice părere opusă convingerii lor că așa e cel mai bine. Este o caracteristică a oamenilor mai erudiți să se îndoiască, să compare, să fie mai nesiguri cu privire la unicitatea unei soluții. Proștii știu una și bună. Așa și nu altfel. Ignoră contextul - soluția particulară și limitată, cunoscută de ei, o aplică indiferent de situație și, semidocți fiind, extrapolează și pentru situații nefamiliare, cum ar fi scufundările ce ar necesita o cu totul altă dotare tehnică, altă pregătire, alt antrenament.

Opus soluțiilor gândite pentru situații anume, cu aplicabilitate redusă doar la un context dat, este abordarea așa-zis holistică, chiar bună-la-toate. Oameni cu vastă experiență (exemplu: cei de la GUE) au ajuns la un acord cu privire la configurația de echipament plus setul de proceduri aferente aplicabile identic în foarte multe situații. Nu contează că soluția găsită reprezintă „overkill” pentru scufundări ușoare, gen OWD în apă caldă, limpede, la adâncime mică, fără curenți, fără pericole. Contează că antrenamentul echipei este identic, reacțiile fiecărui membru al echipei sunt identice, previzibile, îndelung exersate, certificate corect și aplicabile identic în multe tipuri diferite de scufundare. Aici intervine „muscle memory”. În sistemul lor, furtunul lung poate fi și de 2m și de 1,5m. În peșteri îl preferă pe cel lung, la open water cu monobutelie îl preferă pe cel de 1,5m. Ideea e să nu fie mai scurt, pentru ca procedura să nu se schimbe. Tehnica de donare și de repunere la loc a furtunului chiar nu se schimbă. Configurația arată bine, e valabilă, funcțională, procedura este clară, precisă, bine stabilită. Mai mult decât atât, configurația de echipament nu este suficientă, trebuie ca partenerii de scufundare să aplice identic, precis și eficient anumite proceduri. Cel mai important pentru ei este „rule number one: don't dive with strokes” punând accent deosebit pe înțelegerea în cadrul echipei asupra procedurilor de urmat. O scufundare nu este „safe” dacă partenerii nu se pot bizui 100% unii pe alții. 1xGUE REC1 + 1xPADI OWD(stroke) nu dă 100%.

Să vedem și alte soluții, chiar dacă ele sunt limitate ca aplicabilitate. Hai să le arătăm limitările pentru ca să învețe și alții. Threadul mai are motive pentru a continua.
sorin wrote: in scufundarile care nu sunt overhead env. sau wreck penetration furtunul de 6ft. este inutil si chiar daunator.

Nu m-ai convins, argumentul „Normele ANDI ne invata ca...” nu ajunge.

sorin wrote:cei care au trasat normele DIR nu au avut in vedere ca multi o sa-i imite fara sa se mai gandeasca daca aceste norme le sunt utile.

Hai las-o baltă cu imitatul, mai bine dai argumente ce anume este rău și de ce. Nu utilitatea e problema ci lipsa antrenamentului dedicat și înțelegerii de ce se face așa.

Andrei wrote:Inca o data, nu standardele de certificare sunt problema. Problema o reprezinta scafandrul care le aplica gresit.

Hai să ne punem de acord aici asupra „adevărului”:
1. fiecare agenție, fiecare nivel de pregătire precizează limitele pregătirii, situațiile când se aplică și cum se aplică ce se învață la acel nivel. În cazul de față: nivelul OWD, procedura air sharing.
2. fiecare instructor are propriul nivel de exigență, tolerează sau nu, insistă pe anumite aspecte sau nu, indiferent de agenție sau sistem de predare. Exemplu: Octopusul nu se tîrăște în nisip.
3. nu este bine „să ai furtune care stau anapoda care îl fac pe respectivul să arate ca un nucleu înconjurat de electroni” (citat sorin)
4. chestia cu eticheta pe furtun (stil ANDI) e o șmecherie fără relevanță la monobutelie în cazul de față. Dacă gazul e nitrox se aplică reguli de planificare a scufundării în primul rând.
5. nu este nevoie de două cursuri TEK pentru a ști ce trebuia să știi de la nivelul OWD cu privire la configurație (unde-i octopusul), la situații de 'out-of-air' și despre cum e procedura 'gas-sharing'.

În privința configurației de echipament, rutarea furtunelor, ar fi bine de discutat dacă soluții alternative (altele decât right post primary + wing, left post secondary + drysuit) ar fi salvat viața celor care au murit la Hemmoor în 2012. Acolo aveau furtun scurt la treapta a doua de rezervă, nimic altceva pe treapta întâi aferentă rezervei, vesta + drysuit legate la treapta întâi cea care a făcut free-flow la adâncime.
În primul posting din acest thread am oferit o soluție fix cu gândul la acest accident, cum s-ar fi putut evita. Nivelul acelor scafandri NU era TEK, ci Rec.

Oricum ar fi, atitudinea „Imi cer scuze... si nu prea” + un rânjet contravine regulii numărul unu de pe acest forum. Dar dacă șefu' vrea bâlci, bâlci să fie. Eu aș prefera respect reciproc.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Thu Mar 07, 2013 6:49 pm
test - se publică imediat sau cu moderare/temporizare?
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon Mar 11, 2013 10:03 am
CristiC wrote:test - se publică imediat sau cu moderare/temporizare?

Realy sorry. Nu vazusem ca este postare cu aprobare. Am uitat. Mi-a placut ce ai spus cu "ne place sa ne contram" :) O sa las acest thread liber, momentan. Cat ce priveste munca ta risipita, imi cer scuze. Si noi si forumul am trecut prin multe in perioada asta de timp, daca s-a sters, s-a sters din greseala. Daca nu este cumva in carantina. Am restaurat contul tau de moderator. Bine, am facut-o pentru ca avem 200 de inscrieri de spameri pe zi si, din cauza ca exista un cont de utilizator care nu vroiam sa-l sterg - al tau - nu puteam sa fac -> Mark All - Delete. Poate ca asta este un semn. Anume sa-ti reiei atributiile de moderator. Promit ca am sa incerc mult mai atent sa nu te irit daca si tu promiti sa nu mai fii asa patimas. Ce zici? Incercam sa facem acest pas, impreuna?

PS Rog sa fiu scuzat de offtopic, este insa o pledoarie publica. Oricum, se va sterge/edita ca sa nu ramana offtopic pentru posteritate.

Skiff

Certificare:
AOWD
PostPosted: Tue Mar 12, 2013 12:04 pm
În condițiile în care am speranțe întemeiate ca să conving mai mulți colegi să se apuce de SCUBA, am nevoie de un forum diferit de scubaboard.ro pentru lămuriri acordate celor care cer lămuriri. Pot să o fac ca simplu membru la fel de bine. Dar dacă forumul e vulnerabil și riscă să fie închis, să devină inutilizabil din lipsă de administrare și/sau moderare atunci fac ce trebuie pentru ca forumul să funcționeze cum îmi închipui eu că ar trebui să funcționeze. La fel ca acțiunile SeaShepherd din ultima vreme, cred că e nevoie de moderatori și de regulament, pentru că altfel 'braconierii' au grijă să nu mai existe subiecte de discuție (sau balene într-un anumit areal protejat de lege dar neprotejat de autorități, după caz).

Despre munca pierdută: nu-ți face griji, nu era postată pe forum. Eu sunt cel care a pus calculatorul în stand-by neintenționat, pierzând ce am scris fără să salvez.
moderator

Certificare:
PostPosted: Fri Mar 15, 2013 9:00 am
Asa cum a spus Adrian la inceput mi se parea horor furtunul lung , nu ma obisnueam cu el , apoi totul a devenit ok si acum este ceva normal , chiar daca se uita multi cis la mine ca sint cu matul ala lung , utilitatea isi spune cuvintul cea mai mare satisfacctie acum 2 ani am fost in Bodrum la scufundari bineinteles cu furtun lung mai era un roman acolo dupa care am avut niste discutii contradictorii pe forum referitor la furtun ''a se citii muiala '' iar acum tipul a trecut si el pe furtun lung -haaaaaaaaaaa,
Singurele dati cind schimb configuratia si intru pe clasic este cind sint cu elevi , inclusiv renunt la wing si iau BCD ca sa fim la fel si sa inteleaga bine exercitiile care le facem sub apa , din punctul meu de vedere la un instructor ar trebuii ca octopusul sa fie mai lung decit normal minim 1,5m fiindca altfel dai aer la un elev , dar nu pot sa schimb eu normativele Naui, Padi etc ,
De fapt este recomandabil ca fiecare sa intre in apa cu ce se simte el bine si confortabil nu ca trebuie sa pun si eu chestia aia lunga ca asa se poarta ce conteaza ca ma incurc in rutatea lor si mai am putin si ma spinzur
Iar cind trebuie sa dai aer , daca cumva vine la tine un scafandru panicat ca nu mai are aer , pai frate el nu vede decit regulatorul care il ai in gura si pe ala il smulge
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Fri Mar 15, 2013 9:31 am
rey wrote:Iar cind trebuie sa dai aer , daca cumva vine la tine un scafandru panicat ca nu mai are aer , pai frate el nu vede decit regulatorul care il ai in gura si pe ala il smulge

Ei, lasa ca asta nu se intampla in mod obisnuit. :)

Ideea este asa, imi inlocuisem furtunele cu long hose de 1.5m si eram foarte satisfacut. Insa a venit un amic, care a comandat long hose de 2m si le-a si primit, insa nu pe 1/4 ci pe 1/2... Cum eu am o gramada de regulatoare pe 1/2 si nu aveam furtune, am acceptat schimbul. Asa ca o sa ma vedeti si pe mine cu 2m :)

Oare nu se pot scurta? :roll:
Next

Return to Discutii Generale