Scufundări la Polul Nord

Sharpie
Has thanked: 5 times
Have thanks: 42 times

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 12:41 am
Un articol din Diver (februarie 2000) despre primii trei scafandri care s-au scufundat la Polul Nord şi au trăit să povestească experienţa.
Despre problemele de logistică, de echipament şi lumina ireală de sub gheaţă povesteşte Dr. Brett Cormick, scafandru englez, liderul echipei.
Scufundarea a avut loc în 24 aprilie 1999.

O altă încercare anterioară avusese loc cu un an mai devreme, soldându-se cu decesul scafandrului.

Un alt articol despre o scufundare mult mai elaborată, din martie - aprilie 2007.

Image

Skiff
Has thanked: 77 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
AOWD
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 1:09 pm
a se observa echipament Apeks, lipsa full-face-mask, dar protecţia buzelor cu o rondea.
Sharpie
Has thanked: 5 times
Have thanks: 42 times

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Apr 02, 2012 10:17 pm
Indiferent de echipament, înţeleg că până la urmă se lăsa cu free-flow. Cel puţin la prima expediţie. Deci trebuiau să nu intre prea jos şi să reacţioneze rapid.

Site Admin
Images: 0
Has thanked: 139 times
Have thanks: 30 times

Personal album
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 8:19 am
Nu am folosit niciodata un FFM, insa analizand lucrurile continui sa cred ca iti creeaza mai multe probleme decat rezolva. Singura ocazie cand o consider cu adevarat utila ar fi la o scufundare in apa murdara sau contaminata. Nici treaba cu vorbitul nu sta in picioare, exista laringofoane care se pot folosi fara FFM. Eu am vazut pe Ebay o pereche scoase la vanzare, nici nu s-au vandut prea scump, le-as fi luat insa aveam alte prioritati in acel moment.

Return to Index link-uri si articole interesante