Modificare lanterna Scubapro Nova

Pentru un anumit echipament folositi sectiunea de Producatori

moderator
Has thanked: 40 times
Have thanks: 35 times

Certificare:
Dive Master - speciality wreck, adv .nitrox
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 11:33 am
La rugamintea unui prieten am modificat o lanterna Scubapro Nova care avea 250 lum. obtinind prin schimbarea ledului 1200 lum
Ledul din gama cree avea alte dimensiuni, asa ca a trebuit sa efectuez cateva modificari inclusiv lanternei.
In pozele cu nr 2 si 3 se poate vedea diferenta dintre cele 2 leduri cel din stanga fiind originalul, sunt diferente atat la diametru cat si la inaltimea ledului
pozele4 si 5 - a trebuit sa fac un inel din duramit in care sa stea ledul , si apoi un inel din aluminiu cu filet pe interior care sa il blocheze,
acesta mai are rolul in sistemul de inchis /deschis lanterna intrerupand alimentarea ledului ca in sistemul original
insurubare -dessurubare , si cel mai important preia caldura degajata de led si o distribuie in corpul lanternei ,
asigurind astfel o racire optima
Poza 7 - avind in vedere ca noul led era ceva mai gros a trebuit sa strunjesc din capul lanternei 2mm pentru a se aseza
reflectorul si capacul bine
Pozele 11 -12 - am mai facut un inel din duramid de 2mm care se poate monta in capul lanternei in spatiul strunjit si atunci se poate
monta vechiul led , cum se spune revenind la setarile din fabrica
Sistemul merge perfect dupa cum se vede obtinand o lumina foarte puternica in comparatie cu vechiul led

Ma gandeam sa o brevetez la osim :lol:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Instructor
Images: 34
Has thanked: 9 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 10:04 pm
Interesant! Bravo!
Proud member of the Earth.
Dinghy
Has thanked: 6 times
Have thanks: 34 times

Certificare:
PADI, IANTD, CMAS
PostPosted: Sun Aug 17, 2014 10:10 pm
Măiestrie nu gluma! Respek Rey!
©2014 Ninjutzu (AP). All Rights Reserved.
Sharpie
Has thanked: 5 times
Have thanks: 42 times

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Aug 18, 2014 11:22 am
Sunt foarte încântat de cum a ieşit, eu fiind beneficiarul! Îi mulţumesc lui Ray! Multă muncă, dar numai aşa de la o lanternă depăşită de 230 lm am ajuns la una de 1000-1200 lm.

Ledul XML2 dă, conform Cree, 1198 lm @ 25 gr C @ 3A, la acelaşi consum cu XML T6. Conform testelor, dă cam 1050 lm @ 3A, 1250 lm în caz de răcire uzuală @4.8A şi poate urca (stabil) până pe la 1750 lm cu răcire foarte bună şi 6A. Ţinând cont că voi înseria 2*26650 de 4-5A, nutresc mari speranţe, măcar pentru primele 10 minute!!! :D De fapt, contează cât dă la 3A.
Just for the record, XML-ul T6 dă cam 880 lm @ 3A şi poate urca până la 997 lm @ 4.4 A. Între ele sunt XML U2 şi U3.
Astea sunt rezultate pentru ledurile chele; montate într-o lanternă, cantitatea de lumină emisă (Out The Front) scade proporţional cu capacitatea de răcire / temperatura de funcţionare, output-ul în amperi al driver-ului, calitatea reflectorului şi a lentilei.

Pentru alţi amatori: Ledul şi driverul le-am găsit la un chinez care face chestii semi-custom, pe AliExpress, şi au costat 9$ inclusiv transport în RO.
ScubaPro Nova 230 are avantajul că merge cu 3 baterii AA care au cam aceleaşi dimensiuni cu 2*26650. Driverul ăsta accepta tensiune de alimentare de la 3.7V (1*18650/26650 sau 3*AA) până la 8.4V (2*26650).
Lanterna acum se încălzeşte tare, putând fi folosită doar în imersiune, dar nu contează că oricum noaptea intru cu minim două şi am altele care disipă mai bine şi le pot folosi pe uscat la pregătirea echipamentului etc.
Ar fi interesant de găsit driver şi lanternă care să permită 2*26650 dar în paralel, pentru un amperaj ridicat. Se găsesc acumulatori 26650 de 4-5 A reali. Peste 2*26650 combinaţia de baterii Li-Ion de capacităţi mari în mediu marin devine potenţial letală, cantitatea de energie ce poate fi eliberată pe termen scurt dacă cedează un oring fiind comparabilă cu a unei grenade.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon Aug 18, 2014 7:50 pm
Pls, da-mi si mie link-ul cu kinezu' Electronica pentru un singur acumulator nu are?
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Aug 18, 2014 9:12 pm
Uite linkul. La mine transportul a fost inclus în preţ. Kinezu' spune că merge de la 3.7V până la 8.4V, adică şi cu un acumulator de litiu şi cu doi, cu 3...7 acumulatori AA sau cu 3...5 baterii AA.

Driverul dă 2.8A, ceea ce ar însemna fix 1000 lm.

Deocamdată merge cu 3.6V, deci va merge sigur cu o 26650/18650.

Dacă AI RĂBDARE ca să finalizeze Ray lanterna (trebuie să îi înlocuiască două oringuri), o bag în apă şi după aia pot să o testez dacă merge cu 2 baterii de 26650 (adică la 8.4V) şi cât ţine, cât se încălzeşte, dacă e OK driverul etc. Ai putea încerca să îţi repari lanternele alea care se supraîncălzesc şi eventual cele care s-au inundat. Nu cred că merge să le converteşti pe cele de plastic de 6 baterii deoarece fiind de plastic nu vor putea răci corespunzător.
Instructor

Certificare:
Personal album
PostPosted: Mon Aug 18, 2014 9:50 pm
Merci! Nu ma gandeam la cele din plastic. Am vreo doua ca cele din attach care au raposat. La una o mana criminala a dat cu piciorul si mi-a lasat capacul superior deschis iar lanterna s-a inundat. Cealalta a decedat neajutata. Ar fi misto sa le revitalizez.
untitled.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Aug 18, 2014 10:00 pm
Problema este că la driverul ăsta contactul se face prin înşurubare, de asta se potriveşte cu ScubaPro Nova. Chiar am stat să caut exact aşa. Trebuie să testăm dacă le are cu magnetismul dar nu cred. Însă poţi să cauţi pe AliExpress driver+LED pt ale tale, ar trebui să găseşti.
Poţi să cauţi una mai de brand ca a ta (cu magnetic rotary switch) şi după aia să cauţi led driver replacement pt respectiva.

LE: Uite aici. La cât costă, mai bine iei toată lanterna.
Observator
Has thanked: 0 time
Have thanks: 2 times

Certificare:
NAUI Advanced Scuba
PostPosted: Tue Aug 19, 2014 1:38 pm
Felicitari Rey!
Multumiri pentru efortul si rabdarea de a ne impartasi experienta!
moderator
Has thanked: 40 times
Have thanks: 35 times

Certificare:
Dive Master - speciality wreck, adv .nitrox
PostPosted: Tue Aug 19, 2014 2:48 pm
@ghrt
s-au schimbat si oringurile , a trecut cu bine si proba de adincime -60
asa ca potzi sa reintrii in posesia ei
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Tue Aug 19, 2014 10:34 pm
Săru-mâna boierule!
Dinghy
Has thanked: 6 times
Have thanks: 34 times

Certificare:
PADI, IANTD, CMAS
PostPosted: Sun Aug 24, 2014 10:09 pm
ghrt wrote:Peste 2*26650 combinaţia de baterii Li-Ion de capacităţi mari în mediu marin devine potenţial letală, cantitatea de energie ce poate fi eliberată pe termen scurt dacă cedează un oring fiind comparabilă cu a unei grenade.

Offtopic:
In scooterele subacvatice, folosim LiIo de 2500Wh ;) asa ca umblam cu mici bombe atomice cu noi pe sub apa ;-)
Dar ideea e ca ofera autonomie cam de 34km :) daca e folosit alimentarea doar pentru motor, dar in general are atasata cel putin o lampa video si eventual si incalzirea electrica a costumului.
La lumini, canistra e construita in asa fel incit sa reziste la presiune si din exterior (presiunea apei) dar si din interior (daca face bum bateria LiIo) ca e chiar nasol sa it puste o bateria dinaia la centura :roll:
Merci de detaliile la leduri, se vede ca cineva studiaza cum e cu ledurile ;), spor la munca!
©2014 Ninjutzu (AP). All Rights Reserved.
Sharpie

Certificare:
bighinăr
PostPosted: Mon Aug 25, 2014 3:24 pm
Mersi!
Aşa cum spui sunt două probleme la aceste baterii şi lanterne ieftine chinezeşti, faptul că bateriile nu sunt izolate pentru a evita contactul elemenţilor cu apa, iar lanternele nu rezistă în caz de explozie a bateriilor dinăuntru.
Sunt baterii puternice, de exemplu Torqeedo, care în caz ca ajunge apă la ele (de fapt, scurtcircuit sau consum excesiv) îşi închid automat bornele, iar elemenţii bateriei şi circuitele care o supraveghează sunt izolaţi faţă de apă de carcasa respectivă.
Şi bateriile 26650 au un PCB cu protecţie dar este vorba exclusiv de protecţie la supraîncărcare, nu există nici măcar protecţie termică.
Pe net este forum cu un thread despre ce s-a întâmplat când un cetăţean a pus 3*26650 încărcate şi 3*26650 descărcate în aceeaşi lanternă, care mai era şi impermeabilă: o explozie de clasa I, din care individul a fost norocos că a scăpat cu răni minore. Cineva de pe acel forum a calculat atunci că 3*26650 depăşesc cu puţin cantitatea de energie dintr-o grenadă. Pozele arătau un balcon din ăla pe lungul apartamentului distrus complet (deşi nu era închis!), o bucată metalică înfiptă în perete, uşa spre casă distrusă, resturi de lanternă găsite la sute de metri depărtare.

Nu mă pricep la scutere dar am văzut că la modelele cu baterii mari (şi scumpe) s-au adoptat încărcarea bateriei şi alimentarea motorului prin inducţie, ceea ce permite o izolare mult mai sigură a bateriei.

Cât despre LEDuri, ele evoluează lent într-o direcţie bună. De la T6 care scotea maxim ~900 lm, s-a ajuns la XML2 care poate să producă ~1800 lm. E drept că necesită amperaje imense dar se poate face cu o baterie custom, pentru cine are chef de şurubăreală. Eu cred că o lanternă actuală de 1 LED XML2 şi 1*26650 dă destulă lumină cam pentru orice (1000 lm pt > 4 ore), începând să primeze alte considerente, respectiv calitatea driverului, a radiatorului de căldură şi a reflectorului. Iar 2*26650 sunt încă destul de safe, şi pot alimenta fără probleme 3 * XML2, deci vreo 2-3000 lm tot poţi să scoţi. Cifrele trebuie ponderate cu ce se pierde la con şi la lentilă.

Am testat şi lanterna din topic, cu rezultate foarte bune. Primele 3 ore lumină din belşug, variaţia este foarte mică. Apoi diferenţa este sesizabilă dar oricum este mult peste ce producea cu ledul vechi, şi ţine în total 7 ore (7:15 mai exact). Am folosit 2*26650 de 4A pe măsuratelea, adică TrustFire de 5A originale :-) Am ţinut-o în apă la temperatura camerei (vreo 28 de grade) şi nu s-a încălzit absolut deloc.
Singura chestie care i se poate reproşa este că lumina se întrerupe brusc şi chiar dacă o laşi 5 minute nu se mai aprinde la loc, dar oricum bateriile se reîncarcă după fiecare scufundare.
Acuma trebuie să o testez în scufundare. Mi-e că lumina este prea puternică pentru apă cu particule în suspensie :-)

Return to Service si intretinere (discutii generale)