Scufundare la epava cargoului Medy

Instructor
Images: 34
Has thanked: 11 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Tue Jun 05, 2012 7:52 am
Nu a fost chiar weekend, ci mai mult weekend-newweekbegin, pentru ca scufundarea propriuzisa la
Medy s-a intamplat luni. Sambata si duminica au fost scufundari pregatitoare pentru Medy, desfasurate la Tyulenovo, in care s-a avut in vedere testarea echipamentului si a configuratiei, lestarea potrivita conform noii configuratii a echipamentului, montare si demontare de fir ghid(reel), lansare de SMB si simulare de decompresie. Exercitiile au mers bine, cu exceptia manevrarii balizei unde au fost ceva probleme (adica nu a iesit totul perfect). Duminica am plecat de la Tyulenovo, trebuia sa aducem buteliile la Constanta pentru a fi umplute cu Nitrox. Pe drum am primit SMS, cum ca barca lui Harry s-a stricat si nu este sigur ca o va repara. O decizie de moment si l-am solicitat pe dl. Angelescu (scubadiver.ro) care a raspuns cu amabilitatea cunoscuta. Le mai multumim inca odata si pe aceasta cale si dansului si domnului Robert Angelescu. Au existat controverse cu privire la marea agitata si curentul existent in zona cargoului. Iar ingrijorarea nu a fost gratuita, intrarea in apa a fost foarte dificila. Din fericire nu au fost alte probleme, scufundarea a fost super, la nivelul epavei, vizibilitatea a fost de 10-15m (lumina ceva mai putina decat data trecuta, insa suficienta). Ancora a fost pusa pe balustrada in zona din spatele castelului (practic in cel mai bun punct posibil) ceea ce a condus la o adancime maxima atinsa de 33.5m (ancora nefiind pe fund) Imi pare rau ca am ratat o captura :) Am intrat pe un hublou si am iesit cu o matura :lol: Insa a trebuit sa renunt la ea, nu puteam sa manevrez firul ghid si aveam NDT de 1 minut, astfel ca nu a fost vreme sa o leg cumva. Bottom time-ul a fost de 39minute cu EAN 29. Temperatura apei a fost de 6 grade. Din cauza agitatiei de la suprafata, am consumat cam mult aer, din doua butelii de 12l am iesit cu una cu 50atm si cealalta cu 70atm.
A fost o scufundare foarte reusita, dorim sa revenim. Cea mai mare parere de rau -> Am uitat camera pe barca :(
Medy1a.jpg

Medy2a.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proud member of the Earth.

Dinghy
Has thanked: 10 times
Have thanks: 24 times

PostPosted: Tue Jun 05, 2012 11:26 am
Foarte fain.
Unde s-au incarcat buteliile cu nitrox si cat v-a costat?

P.S. pacat de matura, era o idee sa iesi calare pe ea... glumesc.
All rights reserved.
Copyright© Andrei
Instructor
Images: 34
Has thanked: 11 times
Have thanks: 61 times

Certificare:
NAUI Instructor #55391 - ANDI Technical Diver TSD
Personal album
PostPosted: Tue Jun 05, 2012 11:45 am
La Aquarius, 0.7centi/litrul. Am apreciat din nou profesionalismul lui Harry. Si mie imi pare rau de matura, dar mai ales nevestimii :) :) :)
Proud member of the Earth.

Return to Ce am facut in weekend